Nawigacja

PUBLICZNA SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

 

Szkoła przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym słabowidzących, słabosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo, z autyzmem.

Głównym celem edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną jest efektywne ich przygotowanie do dorosłości, wyposażenie w takie umiejętności, które pomogą im w zatrudnieniu na otwartym lub chronionym rynku pracy. Jesteśmy zdecydowanie nastawieni na kształtowanie kompetencji społecznych, zawodowych i komunikacyjnych, które pomogą w przyszłości naszym absolwentom na samodzielne i niezależne funkcjonowanie.

 

Zajęcia edukacyjne w ramach przysposobienia do pracy realizowane są w następujących działach:

 

 ZAJĘCIA DEKORACYJNE I ZDOBNICZE W DOMU   

Zajęcia rozbudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, zdolności manualne, pozwalają poznać nowe techniki artystyczne. Kształtują poczucie estetyki i dobrego smaku. Uczą cierpliwości i staranności, ale przede wszystkim dają dużo radości. W twórczej atmosferze można wykonać coś pięknego dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby. Jak ozdobić mieszkanie niewielkim kosztem? Nic trudnego - na zajęciach dowiecie się co można stworzyć w efektowny sposób z niepotrzebnych rzeczy, które leżą u nas w domu! Wykonujemy świece, lampiony, kompozycje dekoracyjne z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. Przygotowujemy stroiki i ozdoby okolicznościowe, tworzymy breloczki, biżuterię, kartki i zaproszenia. Poznajemy masę solną, masę papierową, papier mache, zimną porcelanę. Wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych i  zdobniczych jest głównie związane z kalendarzem i uwzględnia święta i uroczystości okolicznościowe. Wytwory naszych prac prezentujemy w środowisku lokalnym.

 

 http://oswradom.edupage.org/photos/skin/clipart/ifx36668b70b3f6faae_20171129_093423.jpg      

 

   PRACE KULINARNE 

Pachnie… pięknie pachnie na naszych korytarzach. Ten roznoszący się zapach towarzyszy zajęciom kulinarnym. Podczas tych zajęć uczymy się korzystać z wyposażenia kuchni i sporządzać proste posiłki; gotujemy, smażymy, pieczemy ciasta i ciasteczka, robimy przetwory. Poznajemy podstawowe zasady żywieniowe, zdobywamy umiejętności planowania i wydatkowania podczas dokonywania zakupów. Uczymy się nakrywać i dekorować stoły oraz właściwie zachowywać się przy stole. Na zajęciach wykorzystujemy to co zasialiśmy i zebraliśmy ze szkolnego ogródka. Organizujemy oprawę kulinarną świąt i uroczystości szkolnych, a także uroczystości osobistych np. urodzin. Umiejętnościami kulinarnymi możemy pochwalić się w domu – a to jest dopiero satysfakcja.

 

   

 

 PRACE OGRODNICZE

Zaraz po wejściu do budynku wita nas świergot ptaków… Zapraszamy do pracowni ogrodniczej, gdzie w klatce mieszkają papugi, w wolierze zrobionej ze starej szafy żyje stado zeberek, w akwarium pluskają się rybki, a patyczaki trudno odróżnić od patyków. Zajęcia wczesną jesienią, wiosną i latem odbywają się najczęściej w szkolnym ogródku, gdzie nabywamy umiejętności posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Przekopujemy grządki, sadzimy i wysiewamy kwiaty, warzywa, zioła. Porządkujemy tereny zielone wokół Ośrodka, przycinamy krzewy, strzyżemy żywopłot, kosimy trawniki. Uczymy się również  podstaw bukieciarstwa - tworzenia kompozycji kwiatowych i stroików. Gdy przychodzi zima pracujemy na suchym materiale – wykonujemy kompozycje dekoracyjne z wykorzystaniem zebranych materiałów przyrodniczych; szyszek, kasztanów, żołędzi, zasuszonych kwiatów i liści. Nasze pracownie współpracują podczas zbierania plonów - warzywa i zioła, które rosną  w ogródku są  składnikiem potraw sporządzanych na zajęciach kulinarnych

 

    

 

  ZAJĘCIA HIGIENY OSOBISTEJ I GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Wydawałoby się, że w kwestii higieny wszystko jest oczywiste, ale czy na pewno? Czy wiemy jaki mamy rodzaj cery, jakie włosy, jaki typ urody? Podczas zajęć uczymy się dobierać i właściwie korzystać z przyborów i kosmetyków, w tym zabezpieczających przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Poznajemy sposoby pielęgnacji twarzy, włosów, dłoni i paznokci. Zgłębiamy tajniki domowych sposobów na poprawę urody. Uczymy się podstaw makijażu i układania prostych fryzur (także okolicznościowych). Zapoznajemy się z zasadami obsługi i konserwacji sprzętu gospodarstwa domowego m.in.: pralki, odkurzacza, żelazka, kuchenki elektrycznej i mikrofalowej, miksera, frytkownicy, tostera, sokowirówki. Zajęcia przygotowują nas do samodzielności w życiu codziennym poprzez umiejętność dokonywania zakupów, naukę czynności przydatnych w domu tj. prania, prasowania oraz dbania o czystość i porządek przy zastosowaniu środków chemicznych i naturalnych.  

 

   

 

NAPRAWY KRAWIECKIE

Urwał się guzik? Odpruł się pasek przy torebce? Spodnie są za długie?  To nic, z pewnością da się coś z tym zrobić. Jak? Tego dowiecie się podczas napraw krawieckich. Na zajęciach uczniowie poznają podstawowe i ozdobne ściegi, ale także uczą się szycia na maszynie. Potrafią zaprojektować i uszyć podstawowe wyroby np. poduszeczkę na igły, rękawicę kuchenną, torbę na zakupy, ściereczki, zasłony, maskotki. Próbują też haftować i szydełkować. Wbrew pozorom chłopcy też lubią te zajęcia - każdego dżinsolubnego z pewnością zainteresuje historia usztywnionych bawełnianych spodni rodem z Dzikiego Zachodu.

 

  

 

PRACE KONSERWATORSKIE W GOSPODARSTWIE DOMOWYM    

Na tych zajęciach zapoznajemy się z urządzeniami i narzędziami (np. młotkiem, śrubokrętami, kombinerkami, wiertarką) niezbędnymi do prac w gospodarstwie domowym. Wykonujemy tabliczki do ogródka w celu oznakowania grządek, karmniki dla ptaków, czyścimy stare krzesła, które potem podczas zajęć dekoratorskich pokryjemy decoupage’em. Również skrzypiące drzwi, czy powieszenie półki to dla nas żaden problem. Wykonujemy proste renowacje oraz  drobne prace remontowo – naprawcze, zawsze pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

 

 

 

Edukacja w Publicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy obejmuje również:

 

 

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ 

Zdolności komunikacyjne są fundamentem porozumiewania się z innymi, a także z samym sobą. Jeśli sprawniej wyrażamy siebie, sygnalizujemy, pokazujemy, nazywamy swoje potrzeby, myśli, pragnienia, obawy, mamy szansę na pełniejszą integrację, zarówno z drugim człowiekiem, jak i grupą. Dzięki właściwej komunikacji łatwiej nam nawiązać nowe znajomości, załatwiać różne sprawy nie tylko w sekretariacie szkoły, ale także na poczcie, w przychodni, w banku, w sklepie… - tam, gdzie zaprowadzi nas życie. Poznajemy mowę ciała, uczymy się odczytywać emocje zarówno swoje jak i innych ludzi. Podnosimy kompetencje  komunikacyjne m.in. poprzez poprawę sprawności werbalnej, rozwój słownictwa, samodzielność w konstruowaniu wypowiedzi w mowie i piśmie.

 

FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE    

Na zajęciach utrwalamy i doskonalimy wiadomości i umiejętności w zakresie czytania, pisania, liczenia. Rozwijamy niezbędne w życiu dorosłym kompetencje społeczne i przygotowujemy się do pełnienia określonych ról społecznych. Nabywamy umiejętności korzystania z instytucji użyteczności publicznej, punktów usługowych w tym: restauracji, kina, teatru, przychodni, poczty. Uczymy się samodzielnego planowania wydatków i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Poznajemy sposoby aktywnego szukania pracy oraz spędzania czasu wolnego.

ZAJĘCIA KSZTAŁTUJĄCE KREATYWNOŚĆ    
Jeśli chcemy spotkać się oko w oko z artystami wystarczy wejść na zajęcia kształtujące kreatywność. Zajęcia te podzielone są na dwa rodzaje – muzyczne i plastyczne. Uczniowie odkrywają i rozwijają na nich swoje uzdolnienia, zainteresowania i talenty. Na zajęciach plastycznych młodzież zapoznaje się z twórczością największych malarzy, na ścianach pracowni wiszą obrazy wykonane przez uczniów, a my czujemy się jak w Muzeum Malarstwa, gdzie przenikają się wszystkie epoki i style. Uczniowie poznają tajniki malowania na płótnie, na szkle, malują na drewnie tworząc ikony. Gdy ręce już są zmęczone wówczas odpoczywają po ciężkiej pracy na zajęciach muzycznych. To tutaj uczniowie zapoznają się zarówno z muzyką klasyczną jak i popularną, to tutaj uczą się śpiewać, a niektórzy nawet grać. Wśród naszych uczniów są bardzo zdolni młodzi ludzie. Umiejętności muzyczne wykorzystują podczas akademii i występów. Zarówno podczas tańca jak i śpiewu uwalniają z siebie energię, emocje, a wszystko razem eksploduje sukcesem.

   

WYCHOWANIE FIZYCZNE 
Zajęcia pozwalają na usprawnianie obniżonych funkcji ruchowych, pozwalają kształtować sylwetkę, uczą sportowej rywalizacji. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń uczniowie doskonalą grę w koszykówkę, siatkówkę, tenisa stołowego, unihokeja i oczywiście boccię. Na odważnych czeka ścianka wspinaczkowa. Nasi wychowankowie często wyjeżdżają na zawody, z których przywożą wyróżnienia w postaci dyplomów, medali, pucharów. Wiedzą, że ciężkie treningi zaowocują kolejnym pucharem, dadzą poczucie siły – tak bardzo potrzebne na co dzień. Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej, siłowni, ściance wspinaczkowej i na terenach sportowych.

    

RELIGIA

 

 

W szkole organizowane są  zajęcia rewalidacyjne zgodnie z  zaleceniami zawartymi  w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych:

 

 • korygowanie wad mowy,
 • usprawnianie komputerowe,
 • neuroterapia EEG Biofeedbeck,
 • terapia metodą Tomatisa,
 • terapia metodą Johansena,
 • hydroterapia,
 • inne zajęcia rewalidacyjne wynikające z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania wychowanka

 

       Forma zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

 • indywidualna terapia pedagogiczna,
 • indywidualna terapia psychologiczna

 

 

 

WARUNKI PRZYJĘCIA DO SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY

 

      WYMAGANE DOKUMENTY:

 1. Orzeczenie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
 2. Świadectwo ukończenia gimnazjum.
 3. Dokumentacja zdrowotna – karta zdrowia.
 4. Podanie - POBIERZ.
 5. 3 zdjęcia.
 6. Podanie o przyjęcie do internatu (w przypadku ubiegania się o internat).
 7. Skierowanie Prezydenta miasta Radomia do naszej Placówki (uczniowie z poza Radomia - załatwia Starostwo Powiatowe).
 8. Odpis aktu urodzenia.

Kontakt

 • Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im.Janusza Korczaka w Radomiu
  26-600 Radom Al. Grzecznarowskiego 15
  email: oswradom@op.pl
 • 048 363 67 93

Mapa

Galeria zdjęć